Realizujemy (programy) Rodzina 500 plus, Mieszkanie plus, ale też realizujemy program Maluch plus. Dzisiaj jesteśmy razem z maluchami, żeby o tym programie opowiedzieć - powiedziała Beata Szydło na otwarciu Miejskiego Żłobka Integracyjnego w Stalowej Woli (Podkarpackie). Dodała, że na program Maluch plus w tym roku zostanie wydane około 500 milionów złotych na wsparcie inwestycji w żłobki.

Reklama

Rodzina ma być bezpieczna, rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może godnie żyć - powiedziała premier. Jak zaznaczyła, temu właśnie służą działania rządu PiS.

Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, które w tej chwili zaczynają przynosić tak dobre owoce, począwszy od rodziny 500 plus poprzez wspieranie rynku pracy, po podnoszenie minimalnych wynagrodzeń, poprzez właśnie takie projekty jak wspieranie inwestycji dla dzieci, mają służyć jednemu: w Polsce najważniejsza ma być rodzina. Dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być piękniejszego i wspanialszego niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują - podkreśliła.

Premier powiedziała też, że pomoc z programu Rodzina 500 plus trafiła do prawie 4 mln dzieci, z czego ponad 1 mln to dzieci z Podkarpacia. Na rodzinę w tym województwie zostało przeznaczonych średnio blisko 7 tys. zł w ramach tego programu. Programem 500 plus jest objętych 65 proc. dzieci z terenów wiejskich na Podkarpaciu. - To pokazuje skalę tego programu i jego rzeczywisty wymiar - powiedziała Szydło.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska, która również uczestniczyła w otwarciu żłobka integracyjnego w Stalowej Woli podkreślała, że "realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty".

Mamy ten efekt, na który bardzo długo, bo ponad dziewięć miesięcy czekaliśmy. Otóż w listopadzie okazało się, że - porównując listopad roku 2016 do roku 2015 - w skali całego kraju urodziło się ponad 2 tys. dzieci więcej i ostatnio takie wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2011 r. A to są dopiero pierwsze te miesiące. Jestem przekonana, że będzie to trwały efekt - powiedziała Rafalska.

Bardzo chcemy, żeby dzieci w Polsce rodziło się coraz więcej. A skoro rodzą się dzieci i mija ten okres, kiedy mamy i tatusiowie mogą być na urlopach macierzyńskich, kończy się okres sprawowania opieki i trzeba wracać do pracy to takie miejsce jak to, ten piękny nowoczesny i przyjazny dzieciom żłobek muszą powstawać i nasz rząd, rząd pani premier Beaty Szydło partycypuje w kosztach utrzymania i powstawania takich nowych miejsc żłobkowych - dodała minister.