Wicepremier podkreślił, że dokument był przygotowywany przez wiele miesięcy i był konsultowany społecznie i międzyresortowo. - To była ciekawa, trudna, ale przede wszystkim chyba bardzo kreatywna praca - ocenił Piotr Gliński.

Reklama

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że dokument ma 316 stron. - Trzeba podkreślić, że jest to pierwszy krok do realizacji strategii, którą już zaczęliśmy realizować jakiś czas temu wraz z przyjęciem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dodał. Morawiecki podkreślił, że jednym z filarów strategii jest reindustrializacja, która jest realizowana m.in. przez budowę "klastra samochodowego", przyciągania wielkich inwestycji zagranicznych.

PAP / Radek Pietruszka

Strategia omawiana była już 31 stycznia, jednak rząd nie podjął wówczas decyzji w tej sprawie. M.in. premier Beata Szydło zgłosiła wtedy kilka zastrzeżeń do Strategii, gdyż "nie spełniła ona do końca jej oczekiwań".

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy strategicznego rządowego dokumentu. Jej projekt przewiduje m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej w Unii Europejskiej.

Kluczowym czynnikiem całej strategii jest innowacyjność.