O tym, że Wawrzyk - politolog związany z Instytutem Europeistyki UW - ma zostać powołany na stanowisko nowego wiceszefa resortu napisała wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa.

Reklama

Jak dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do MSZ, Wawrzyk ma odpowiadać m.in. za sprawy prawne i traktatowe, które wcześniej, jeszcze jako wiceminister, nadzorował obecny szef dyplomacji.

Jak poinformował resort, Czaputowicz powołał również nowego dyrektora generalnego służby zagranicznej. Będzie nim Maciej Szymański, który do tej pory kierował Akademią Dyplomatyczną MSZ, a wcześniej pełnił m.in. funkcje ambasadora RP w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Słowenii. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jasionowskiego, który od nowego roku objął funkcję ambasadora w Chorwacji.

Szef MSZ rozwiązał ponadto gabinet polityczny. W skład kierowanego przez Jana Parysa gabinetu wchodzili Piotr Łysakowski, Sylwia Ługowska-Bulak, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Elżbieta Królikowska-Avis oraz Joanna Gepfert.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji PAP, co najmniej jeden z dotychczasowych członków gabinetu politycznego dostał ofertę dalszej współpracy z resortem.

Zmiany kadrowe dotyczą również placówek zagranicznych. Odwołanych zostało 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata bieżącego roku i 7 konsulów generalnych - podał resort.

Nowy minister wymienił również 9 dyrektorów oraz 9 zastępców dyrektorów departamentów oraz biur MSZ.

Według informacji podanych przez portal wPolityce w ramach trwających w MSZ zmian "nową rolę" w resorcie otrzymać może także Andrzej Papierz, b. ambasador RP w Bułgarii.