Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 Zjednoczona Prawica straciła 12 punktów procentowych poparcia. Na koalicję pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 28 proc. Polaków. Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 22 proc. To wzrost o 6 sześć punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego sondażu opublikowanego 21 lutego.

Reklama

Gdy dziennikarz TVN24 Maciej Knapik poprosił wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego o komentarz do sondażu, ten odpowiedział pytaniem: "Czy to samo badanie, w którym pytaliście o nagrody? Daliście pytanie podprowadzające o nagrodach, a potem spytaliście o partie? Jeśli tak się stało, to sondaż mógł być zmanipulowany".

Knapik reagując na ten komentarz powiedział Jakiemu aby nie zarzucał jego stacji manipulacji. - Ani pan, ani ja nie wiem jak przeprowadzano badanie! – stwierdził.

Trwa ładowanie wpisu

- Oglądam Fakty TVN, wiem, co to jest manipulacja? (…) Jak spytacie socjologów, to wam powiedzą, że najlepszy sposób na zmanipulowanie sondażem polega na zadaniu pytania podprogowego, a potem sondażowego – stwierdził Jaki.

Jak podaje portal wPolityce.pl do rozmowy włączył się również Sebastian Kaleta, wiceszef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. - Oba badania (o nagrodach dla rządu PiS i o sympatiach politycznych) przeprowadzono na tej samej grupie osób, w tych samych dniach i na podstawie tej samej metody. Jeżeli było pytanie podprowadzające, to takie są wyniki, a nie inne – powiedział.

Reklama