Aż 74,3 proc. nie zgadza się z byłą premier Beatą Szydło, która tłumaczyła w Sejmie, że nagrody dla członków rządu, które przyznała, "po prostu się należały".

Reklama

Ta wypowiedź wyraźnie podzieliła także elektorat Prawa i Sprawiedliwości - nie zgadza się z nią prawie połowa (48 proc.) zwolenników PiS.

Tylko co piąty badany zgadza się z poglądem, że nagrody dla członków rządu były słuszne.

Nie przyznawałem tych nagród ani ich nie otrzymywałem – powiedział w Radiu ZET Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze", komentując wynik sondażu.

W rozmowie z Łukaszem Konarskim zauważył, że premier Mateusz Morawiecki zmienia politykę przyznawania nagród. – Pojawiły się zapowiedzi, że premie nie będą wypłacane ministrom (...). Dla mnie to jest jasne i czytelne: redukcja stanowisk pracy, obniżanie wynagrodzeń, brak wypłacania premii i nagród – oznajmił Woźny.

Na dowód restrukturyzacji w administracji rządowej podał swój przykład, ponieważ niedawno przestał pełnić funkcję wiceministra. – To jest oszczędność o 40 proc. dla budżetu państwa na wynagrodzeniu. Rzadko kiedy w prywatnych biznesach udaje się osiągnąć tak spektakularne wyniki – przyznał.

Przypomniał też, że jedyną nagrodą, jaką otrzymał, było 8,7 tys. zł za 2016 rok, gdy pełnił jeszcze funkcję wiceministra cyfryzacji. – Moją motywacją przejścia do administracji rządowej nie były kwestie finansowe. Chciałbym, żeby wszystkie polskie dzieci oddychały czystym powietrzem – podkreślił.

Piotr Woźny dodał jednak, że z doświadczenia w sektorze prywatnym wie, że trudno oczekiwać od ludzi dobrych efektów ich pracy, jeśli nie otrzymują za nią stosownego wynagrodzenia.

Sondaż dla Radia ZET przeprowadził IBRiS 23 marca 2018 roku na próbie 1100 dorosłych Polaków.