W ubiegłym tygodniu uległy zalaniu i przestały działać silniki w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odprowadzającej nieczystości z dużej części Gdańska. Ścieki skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej.

Reklama

Na kanwie tej sprawy, rodzi się po raz kolejny wniosek, że jest bardzo potrzebne w Polsce powołanie odrębnej, skutecznej ścieżki pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bytów, podmiotów prawnych, które zarabiają ogromne pieniądze, a z reguły, niezależnie jak ta sprawa (awarii przepompowni) się zakończy, nie ponosi z tego tytułu żadnych realnych konsekwencji - mówił Zbigniew Ziobro w piątek na konferencji prasowej.

Poinformował, że resort sprawiedliwości zdecydował się przygotować projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający takie firmy pociągać do odpowiedzialności i pozwalał nakładać na nie bardzo wysokie kary finansowe - oświadczył Ziobro. Minister przekonywał, że takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach na świecie.