Marszałek Senatu był pytany w środę na konferencji prasowej o doniesienia medialne, z których wynika, że kandydatem PiS na RPD miałby być były minister zdrowia, senator Konstanty Radziwiłł (PiS).

Reklama

Stanisław Karczewski podkreślił, że zna informacje medialne w tej sprawie, ale oficjalnie nie został złożony wniosek z taką kandydaturą, więc nie wie, czy Radziwiłł będzie kandydatem na RPD. - W rozmowach politycznych na ten temat nie było mowy - zastrzegł.

Ocenił jednocześnie, że Radziwiłł byłby "bardzo dobrym" Rzecznikiem Praw Dziecka. - Jestem przekonany, że byłby świetnym Rzecznikiem - mogę zapewnić - powiedział Karczewski. Jak wskazał, senator PiS ma ośmioro dzieci i "zna wszystkie problemy związane z oświatą, wychowaniem dzieci". Zwrócił też uwagę, że Radziwiłł jest lekarzem rodzinnym.

We wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła, że nie ma decyzji w PiS, kto będzie kandydatem na Rzecznika Praw Dziecka. - Do czwartku mamy termin i na pewno taką kandydaturę przedstawimy - zapowiedziała. Pytana o doniesienia ws. Radziwiłła, odparła: Wiem, że pojawiła się taka informacja. Ja jej nie potwierdzam. Niczego nie potwierdzam i niczemu nie zaprzeczam.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że procedura zmierzająca do wyłonienia nowego Rzecznika Praw Dziecka została ponownie rozpoczęta. Jak dodał, kandydatów można zgłaszać do 15 listopada 2018 r., do godz. 16.

Pod koniec października senatorowie nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Była to kolejna nieudana próba powołania RPD. We wrześniu żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Na stanowisko zostali wówczas zgłoszeni: Ewa Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz-Szczuciński – kandydat Kukiz'15. Zgłoszona przez PiS Sabina Lucyna Zalewska złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swą zgodę na kandydowanie na to stanowisko.

Reklama

Na początku października o urząd RPD po raz pierwszy ubiegała się Agnieszka Dudzińska lecz nie uzyskała wymaganej większości głosów. Jej kandydaturę poparło wówczas 194 posłów, 192 było przeciw, a 12 osób wstrzymało się od głosu.

W połowie października Dudzińska została zgłoszona ponownie jako kandydatka na RPD. 24 października Sejm wybrał ją na to stanowisko. 26 października na powołanie Dudzińskiej nie wyraził zgody Senat. Za jej powołaniem był jeden senator, przeciw 67, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika, marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o RPD będzie pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika. Michalak został powołany na ten urząd w 2008 r.