W środę - w ramach podsumowania prac trzech lat rządów PiS - Zbigniew Ziobro ocenił działalność resortu sprawiedliwości.

Szef MS podkreślił, że zmiany przeprowadzane przez jego ministerstwo są związane "z bitwą, która toczy się" o reformę wymiaru sprawiedliwości. - Ta reforma jeszcze w życie nie weszła, weszły wyłącznie jej pojedyncze elementy - wskazał Ziobro.

Reklama

Ocenił, że "materia jest bardzo oporna i budzi ogromny sprzeciw części środowiska sędziów - zwłaszcza tej, która poprzednio miała ogromną sferę przywilejów". - Tych, którzy sami siebie nazwali nadzwyczajną kastą - podkreślił minister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że również opozycja - która jego zdaniem "nie zrobiła nic za swoich rządów w Polsce, aby poprawić funkcjonowanie sądownictwa", teraz "robi wszystko - na gruncie krajowym, parlamentarnym, jak i na gruncie europejskim - aby zablokować i uniemożliwić zrealizowanie w całości reformy".

Reklama

Ziobro przekonywał, że o reformie - jej skutkach i efektach - można dopiero mówić w perspektywie wprowadzenia całości zmiany.