Niedziela mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że od kiedy PiS wymieniło kierownictwo stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, ich wyniki finansowe znacznie się pogorszyły. Przypomniała, że spadły też dochody z corocznej aukcji "Pride of Poland".

Reklama

- Wzywamy, by instytucje odpowiedzialne za ten zamach na stadniny, wzięły się do roboty. Jest tam miejsce i dla CBA, i dla prokuratury, i dla instytucji nadzorującej spółki ze strony ministra rolnictwa, czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Proszę, a właściwie żądam, rozliczenia winnych straty stadnin koni arabskich - powiedziała posłanka Niedziela.

Przypomniała ponadto interwencję poselską z jaką, wraz z innymi posłami PO, odwiedziła jesienią ubiegłego roku stadninę w Janowie Podlaskim. Mówiła wówczas, że według nieoficjalnych informacji, którymi dysponują posłowie, stadninie grozi bankructwo. Wzywała też do ujawnienia informacji nt. faktycznego stanu finansowego hodowli.

Niedziela przekazała we wtorek w Sejmie, że dane te wciąż "są ukrywane", a kierownictwo stadniny nie odpowiedziało na zadane wtedy pytania.

Po interwencji PO, prezes stadniny w Janowie Grzegorz Czochański stwierdził, że przekazał posłom informacje, "które mógł przekazać". - Dokumenty, które zawierały dane osobowe, bądź dotyczyły spraw istotnych z punktu widzenia spółki i stanowiły tajemnicę handlową, nie zostały przekazane – powiedział. Dodał, że na takiej samej zasadzie udzieli odpowiedzi na pozostawione mu pytania, po przeanalizowaniu ich z prawnikiem. Czochański zapewnił też, że sytuacja "jest stabilna", a stadnina ma płynność finansową.

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200 letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro. W 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - sprzedano sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro. W 2015 r. na aukcji sprzedano 24 konie za łączną sumę ok. 4 mln euro.

Reklama

Stadnina w Janowie Podlaskim jest jedną z 14 spółek strategicznych hodowli koni zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce i jedna z większych w Europie, stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado ponad 400 koni czystej krwi.