Majowe wybory do PE oznaczają trzęsienie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Odejść do Brukseli chcą m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska i pracy - Elżbieta Rafalska, a także niemałe grono wiceministrów, jak Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo i Patryk Jaki - wiceszef resortu sprawiedliwości.

Reklama

W partii Jarosława Kaczyńskiego ruszyła już giełda nazwisk, kto zastąpi nowych eurodeputowanych. Polska ma do wzięcia 51 lub 52 mandaty (zależnie od decyzji wielkiej Brytanii w sprawie brexitu).

"W PiS mówi się o odejściu płk Piotra Pogonowskiego, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - albo na fotel po ministrze Brudzińskim, albo - co ciekawe - na sędziego Sądu Najwyższego. Z kolei Annę Zalewską na fotelu ministra edukacji narodowej mógłby - zdaniem naszych informatorów z kręgów rządowych - zastąpić Jarosław Zieliński, obecny wiceminister spraw wewnętrznych, któremu podlegają służby mundurowe. W poprzednich latach zajmował się edukacją - był wiceministrem MEN w poprzednich rządach PiS (2005-2006) a w latach 90. - kuratorem oświaty w Suwałkach" - pisze "Rzeczpospolita".

Pewne jest to, że o personalnych zmianach będą decydowali ostatecznie premier Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pewne jest również to, że duże zmiany zafundował właśnie policji szef MSWiA Joachim Brudziński. We wtorek odbyła się uroczystość pożegnania dotychczasowych i powołania nowych zastępców KGP. Wzięli w niej udział, poza wspomnianym ministrem Brudzińskim, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Reklama

Nadinspektor Augustyniak od listopada ub. roku był zastępcą KGP ds. logistyki. Ten pion w polskiej policji będzie nadzorował również jako I zastępca.

Reklama

Nowo powołany zastępca KGP Kamil Bracha będzie odpowiadał za pion kryminalny. Wcześniej pełnił funkcję komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak przekazał zespół prasowy KGP, nowy szef CBŚP zostanie powołany w najbliższym czasie.

Tomasz Szymański, który do tej pory był zastępcą Komendanta Stołecznego Policji ds. prewencji i ruchu drogowego, tym samym obszarem zajmować się będzie jako zastępca KGP.

We wtorek na emeryturę przeszli dotychczasowy I zastępca KGP ds. kryminalnych nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz zastępca KGP ds. prewencji i ruchu drogowego nadinsp. Jan Lach.