Reklama

W pierwszej części losowania przyznano numery listom komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane we wszystkich 13 okręgach wyborczych w wyborach do PE. Numer 1 otrzymał KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy; nr 2 - KW Wiosna Roberta Biedronia; nr 3 - KKW Koalicja Europejska PO, PSL SLD .N Zieloni; 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość; 5 - KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; 6 - KWW Kukiz'15.

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 7 wylosowano dla KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (zarejestrował listy w sześciu okręgach); nr 8 otrzymał KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi (zarejestrował listy dwóch okręgach); 9 - KKW Polexit-Koalicja (zarejestrował listy w dwóch okręgach).

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany o "4" dla komitetu tego ugrupowania podkreślił, że nie przywiązuje szczególnej wagi do wyników losowania. - To numer na liście. Mówimy "mocna czwórka" i jedziemy dalej - podkreślił.

Zadowolony z wylosowanego numeru 3 był szef sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej Marcin Kierwiński. - W losowaniu jesteśmy przed PiS-em i w tych wyborach także będziemy przed PiS-em - oświadczył. Polityk wyraził też przekonanie, że to Koalicja Europejska wygra majowe eurowybory. - Mamy najlepszy program, najlepszą ofertę. Teraz do boju. Głosujcie na "trójkę", to najlepsza lista - dodał. Posłanka PO Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że to nie numery się liczą, tylko kandydaci, a tych - jak oceniła - Koalicja Europejska ma doświadczonych, kompetentnych i empatycznych.

Reklama

Zdaniem wiceszefowej Wiosny Gabrieli Morawskiej-Staneckiej nr 2 dla komitetu tej partii "to dobra wróżba". - Chciałabym, żeby co najmniej ta dwójka potwierdziła się w wynikach wyborów - mówiła. - Mamy świetnych kandydatów, kompetentnych, sprawdzonych, młodych. Jak podkreśliła, piątkowemu losowaniu towarzyszyły duże emocje, nie ukrywała też radości z jego wyniku.

Reklama

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel stwierdził, że wylosowana "szóstka" idealnie pasuje do jego komitetu, bo "Kukiz'15 jest ugrupowaniem najlepszym, na szóstkę". Polityk zwracał jednocześnie uwagę, że w majowych wyborach do PE karta wyborcza będzie miała formę płachty, a co za tym idzie, numery list nie będą miały tak dużego znaczenia. - Myślę, że wyborcy znajdą najlepszych kandydatów, kandydatów listy Kukiz'15 - numer 6 - dodał.

Także Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem nie ukrywał zadowolenia z wyników losowania. Jego zdaniem "piątka", która przypadła komitetowi Lewicy Razem to dobry numer i pozwoli wprowadzić do PE posłów i posłanki. - Jako Lewica Razem gwarantujemy, że zasłużymy na tę piątkę - zadeklarował. - Lewica Razem to lista na piątkę - oświadczył.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.