Prezydent w poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa w Górnośląskim Parku Etnograficznym podziękował za powierzenie mu patronatu nad obchodami setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Zaznaczył, że Sejm ustanowił rok 2019 rokiem powstań śląskich. Duda podkreślił, że ogromnie należy mu na przypominaniu i uczczeniu powstań śląskich.

Reklama

Podjęliśmy decyzję ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i premierem Mateusz Morawieckim, że w tym roku, wyjątkowo, właśnie ze względu na to, że jest to rok powstań śląskich, także i ze względu na zbieżność dat - 15 sierpnia Masakra mysłowicka, 16 sierpnia 1919 r. wybuch I powstania śląskiego - że w tym roku Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone właśnie tutaj na Górnym Śląsku, w Katowicach. I to tutaj właśnie będzie wielka defilada - zapowiedział Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, taka decyzja została podjęta ze względu na niezwykle doniosłe znaczenie powstań śląskich dla historii Polski. Dodał, że szef MON jest już na etapie szczegółowego planowania trasy defilady. - Z całego serca chcę wszystkich na te piękne sierpniowe wydarzenia 15 sierpnia tutaj na Górny Śląsk zaprosić - dodał prezydent.

Podkreślił, że za sprawą I powstania śląskiego z sierpnia 1919 roku sprawa "Śląska i polskości Śląska ożyła". - Świat się dowiedział o tym, że ludzie na Śląsku są Polakami i chcą, żeby tutaj była Polska - powiedział prezydent.