UE wspiera suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Azerbejdżanu - oświadczył Tusk po spotkaniu z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem.

Reklama

Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał, że podczas rozmów poruszono m.in. temat konfliktu o Górski Karabach. Nie ma militarnego rozwiązania, jest tylko uregulowanie polityczne, zgodne z międzynarodowym prawem i zasadami - podkreślił.

Szef RE wskazał, że UE docenia "ogólne" obniżenie napięć w regionie, jednak niepokoją ją doniesienia o ofiarach śmiertelnych na linii kontaktowej.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona 30 tys. ofiar śmiertelnych.

Tusk uda się z Baku do Erywania, gdzie spotka się z premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Armenem Sarkisjanem. W czwartek szef RE będzie uczestniczyć w konferencji poświęconej 10-leciu Partnerstwa Wschodniego w gruzińskim Batumi.

Reklama