Sytuacja jest trudna i bardzo przykra. Wyszły na jaw informacje, teraz mamy już złożone zawiadomienie przez CBA do prokuratury i tym się różnimy od naszych poprzedników. Myślę, że przede wszystkim w tym postępowaniu zawiódł pan prezes Marian Banaśmówił w Radiu ZET szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Reklama

Schreiber powiedział, że nie podanie się do dymisji Mariana Banasia to problem i bardzo niedobry precedens, który ustanowił już wcześniejszy prezes NIK.

Mieliśmy też sytuację, w której prezes NIK-u przez dwa lata miał zarzuty i trwał na stanowisku. Ale to nie jest przecież, przepraszam bardzo, sytuacja, w której można podjąć decyzję dzisiaj, bo tak jak w przypadku ministra, i go zdymisjonować po prostu – mówił dla Radia ZET Łukasz Schreiber.

Schreiber był pytany o to czy jest "Plan B” w sprawie Banasia. Czy PiS chce zmienić konstytucję?

Słyszymy już ze strony opozycji, już pan przecież Schetyna się wypowiadał, że absolutnie nie ma mowy, że w niczym nie będzie pomagał PiS-owi, tak jakby to chodziło o interes PiS-u, a nie o interes Polski - mówił i zapowiedział, że PiS przedstawi swój plan w sposób konkretny. Myślę, niedługo, jeżeli tej dymisji nie będzie – dodał.

Reklama

Schreiber był zapytany o to, czy PiS ma kandydata na stanowisko szefa NIK, jeśli Banaś poda się do dymisji.

No tak, to już jest sytuacja, w której oczywiście wówczas musimy przejść całą procedurę. Także Senat musi, jak wiemy, wyrazić zgodę na taką kandydaturę. Myślę, że mamy kandydatury dobre, z którymi możemy pójść i o których możemy rozmawiać – mówił w Radiu ZET.