Z kolei sekretarzami stanu mają być dwaj politycy PiS - Maciej Małecki, w tamtej kadencji wiceminister Skarbu przed jego likwidacją, oraz Artur Soboń, do niedawana odpowiedzialny za budownictwo wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Reklama

Członkiem kierownictwa jest już odpowiedzialny za pion prawny Tomasz Szczegielniak, podobnie jak Adam Gawęda, który tak jak dotychczas w resorcie Energii ma zajmować się górnictwem. Obecność Kowalskiego i Gryglasa to efekt umowy koalicyjnej PiS z jego koalicjantami. Najważniejsze ustalenia dotyczące podziału kompetencji zapadną po wręczeniu nominacji, co może nastąpić w najbliższych dniach. Jak wynika z naszych informacji, nadzór nad spółkami energetycznymi może przypaść Maciejowi Małeckiemu.

Od marca 2018 r. był on przewodniczącym sejmowej komisji do spraw energii i skarbu państwa, a w tej kadencji został jednym z jej wiceprzewodniczących. Pełny start nowego resortu będzie możliwy po nowelizacji ustawy o działach, prace nad tym trwają w rządzie. Jest prawdopodobne, że projekt trafi na posiedzenie Sejmu planowane na 18 grudnia. Odpowiedzialni za spółki górnicze i energetyczne wiceministrowie będą współpracować z resortem klimatu, który ma odpowiadać za regulacje i bezpieczeństwo energetyczne.