Sobolewski pytany w Polskim Radu 24, jak PiS poradzi sobie ze sprawą szefa NIK Mariana Banasia, odparł, że w tej chwili sytuacja jest bez zmian. My oczekujemy na dymisję pana prezesa Banasia; liczymy, że nastąpi refleksja i taka dymisja zostanie złożona. W przeciwnym wypadku będziemy musieli podjąć działania legislacyjne - zapowiedział polityk. Pytany, czy chodzi o zmianę ustawy, odparł, że tak. Przyznał, że jeśli chodzi o zmiany w Konstytucji to byłoby pewnie w tej sytuacji najszybszym i najprostszym rozwiązaniem. Ale na to nie ma możliwości, tutaj musimy patrzeć na arytmetykę sejmową - zaznaczył.

Reklama

Będą przygotowane z naszej strony dalsze działania i je przedstawimy. W tej chwili nie chciałbym wychodzić aż tak do przodu - podkreślił Sobolewski. Zaczęliśmy o tym (zmianach legislacyjnych) mówić pod koniec zeszłego tygodnia, od kiedy oczekujemy też na podjęcie stosownych kroków przez prezes Banasia. (...) Mamy posiedzenie Sejmu niedługo, więc wtedy też przedstawimy te propozycje - zapowiedział polityk.

Jeśli do tego czasu nie nastąpiłaby refleksja pana prezesa Banasia, to sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu można by było przedstawić propozycje legislacyjne w tej kwestii - zadeklarował.