Posłanki KO zwołały konferencję prasową w związku z epidemią koronawirusa na świecie.

Reklama

Chcemy wiedzieć, jakie procedury zostały wdrożone na lotniskach, w szpitalach, w transporcie publicznym, chcemy też wiedzieć, czy jesteśmy przygotowani na pojawienie się koronawirusa w Polsce - powiedziała Monika Wielichowska.

Posłowie KO, dodała, oczekują też informacji, w jakiej sytuacji znajdują się polscy obywatele, którzy przebywają na terenach objętych kwarantanną.

Dlatego dziś, na ręce pani marszałek Elżbiety Witek wnosimy o niezwłoczne zwołanie sejmowej Komisji Zdrowia w celu przedstawienia szczegółowych informacji w tym temacie - powiedziała Wielichowska.

Takie wirusy są szczególnie groźne, należą do czwartej grupy ryzyka - przekonywała Katarzyna Lubnauer. Przypomniała, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, nie ma skutecznej metody leczenia go.

Oczekujemy od rządu, żeby zorganizował sztab kryzysowy - powiedziała Lubnauer. Jest sztab kryzysowy w Czechach, dlaczego polski rząd bagatelizuje zagrożenie? - dodała.

Jej zdaniem również wszyscy przybywający ze stref zagrożenia powinni być objęci kwarantanną.

W Chinach ma miejsce epidemia nowego koronawirusa, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Koronawirus z Wuhan wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne.

Według wtorkowych danych chińskiej państwowej komisji zdrowia wirus zabił dotąd w ChRL 106 osób, a ponad 4,5 tys. zachorowało, z czego 976 przypadków określono jako ciężkie. Liczba zarażonych wzrosła w porównaniu z komunikatem z poprzedniego dnia o ponad 1700, a przypadków ciężkich - o 515.

Przypadki zachorowań odnotowano również w innych krajach, ale jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze w praktyce odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, stolicę prowincji Hubei; zawieszono m.in. komunikację, zarówno połączenia lokalne, jak i dalekobieżne. W całym kraju przedłużono dni wolne od pracy z okazji Święta Wiosny.

Japonia, Korea Płd., Francja i inne państwa informowały o planach ewakuacji swoich obywateli z objętego kwarantanną Wuhanu drogą lotniczą.