W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

Reklama

W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17.00 do Pałacu przedstawicieli klubów i kół poselskich - napisał na Twitterze Kędryna.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że środowe spotkanie Andrzej Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych będzie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.

Tematem spotkania będą kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te interesują opinię publiczną. Takie spotkanie daje też możliwość wypowiedzenia się pełnej reprezentacji sejmowej, daje przegląd poglądów stron, służy zebraniu opinii, informacji - powiedział prezydencki minister.

Reklama

Mucha zaznaczył, że według jego wiedzy prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do ostatnio uchwalonej przez Sejm noweli ustaw sądowych.

Kto weźmie udział w spotkaniu?

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że na spotkaniu u prezydenta klub PiS będzie reprezentował jego szef, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz poseł Przemysław Czarnek.

Udział w środowym spotkaniu potwierdził klub Lewicy. Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że w spotkaniu weźmie udział on oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Gawkowski wyraził zadowolenie, że prezydent zareagował na inicjatywę klubów opozycyjnych w sprawie tzw. ustawy kagańcowej.

Poseł Marek Sawicki(PSL-Kukiz15) wyraził przekonanie, że tak, jak zawsze PSL odpowie pozytywnie na zaproszenie prezydenta. W każdym spotkaniu organizowanym zarówno przez premiera jak i przez prezydenta w poprzedniej kadencje PSL brało udział. Nie widzę więc tu powodu, żeby dzisiaj, jeśli głowa państwa zaprasza, nie brać udziału w takim spotkaniu - podkreślił. Dopytywany, kto będzie reprezentował PSL Sawicki odparł, że nie wie.

Również Koło Poselskie Konfederacja potwierdziło udział w środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

Klub Koalicji Obywatelskiej w środę poinformuje o swojej decyzji w sprawie spotkania w Pałacu Prezydenckim - wynika z informacji PAP.