W Łowiczu pojawili się przeciwnicy obecnego prezydenta. Wznosili nieprzychylne Andrzejowi Dudzie okrzyki.

Reklama

Gdy szefowa kampanii wyszła do nich i poczęstowała ich pączkami, tylko dwie osoby się skusiły.

Prezydent podkreślił, że Łowicz jest pierwszym miejscem, do którego przyjechał w kampanii wyborczej. Jak mówił, Łowicz ma długą i piękną tradycję, o której świadczą m.in. tradycyjne stroje łowickie, gwara i folklor. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Łowicz leży w samym sercu Polski.

Rzeczypospolita jest naszym wielkim zadaniem, Łowicz z ziemiami, które go otaczają, z tym rolniczym sercem Polski, jest dla Rzeczypospolitej ogromnie ważny, tak jak ogromnie ważna jest tutaj ta tradycja, ta kultura, o której już wspominałem (...) Ale to także wielki patriotyzm ludzi tej ziemi, patriotyzm przez pokolenia, przez zabory, powstania, Bitwę nad Bzurą, partyzantkę (...) to jest wielka historia tej ziemi, to jest wielka historia Łowicza - powiedział prezydent.

Ale to jest także i dzisiaj wielkie zadanie dbania o polskie rolnictwo, rozwijania Rzeczypospolitej, wspierania polskiej rodziny, to ten program, który staram się realizować od 5 lat i z tym programem do państwa dzisiaj też przyjeżdżam, chcę go kontynuować, chcę, żeby Polska nadal dynamicznie się rozwijała tak jak przez ostatnie lata - powiedział prezydent.

Trwa Rada Europejska, na której jest premier Mateusz Morawiecki. Przed Radą rozmawialiśmy, że jednym z najważniejszych zadań jest to, by zwiększyć fundusze na wspólną politykę rolną w stosunku do tego, co do tej pory zaplanowano. Mam nadzieję, że to się uda - mówił prezydent.

Dodał, że na ten temat rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a w poniedziałek spotka się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim i siedmioma ministrami rolnictwa z krajów sąsiadujących, które "są w podobnej sytuacji jak my, też kiedyś znajdowały się za żelazną kurtyną".

Polskie rolnictwo leży mi na sercu. Chce tutaj w Łowiczu, na tej ziemi tak bardzo rolniczej, państwa o tym zapewnić. Walczyłem i będę walczyć o sprawy polskich rolników - zadeklarował Duda.

Prezydent mówił też m.in. o programie 100 obwodnic, z którego Łowicz skorzysta. Cieszę się, że ten program powstał, bo on stanowi m.in. efekt moim spotkań z mieszkańcami całej Polski w miastach, w których brakuje obwodnic, w których przez miasto przejeżdża ciężki transport, ruch jest zbyt wielki - powiedział.

Jak podkreślił, budowa obwodnicy będzie kolejnym etapem w rozwoju Łowicza.

Duda: Dopóki jestem prezydentem, żaden program wspierający rodzinę nie zostanie cofnięty

Chciałbym, żeby te wszystkie programy i kolejne, które wszystkie razem składają się na wielki program podniesienia jakości życia w Polsce, jakości życia polskiej rodziny, żeby one mogły być nadal realizowane i żeby nikt nie mógł ich cofnąć. Dopóki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, zapewniam państwa, że żaden z tych programów, które zostały uruchomione, nie zostanie cofnięty. Żaden program, przede wszystkim z tych, które wspierają rodzinę - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że istotny jest nie tylko program 500 plus i wzrost wynagrodzeń. To jest oczywiście bardzo ważne, bo to także ogromnie wpływa na poziom naszego życia, ale są też inne zagadnienia, które decydują o tym, czy żyje nam się dobrze, spokojnie, czy nie. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby Polacy mogli żyć dobrze i spokojnie, a to także kwestie bezpieczeństwa. To dlatego potrzebny jest cały czas postępujący rozwój polskiej armii - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił potrzebę konsekwentnej realizacji programów modernizacji armii, zakupu nowego uzbrojenia. Dziękował wszystkim, którzy zgłaszają się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypominał też o programach modernizacyjnych w Policji i Straży Pożarnej.

Reklama

Do tego, żeby dobrze rządzić, żeby mogły być te wszystkie programy realizowane, żeby mógł postępować taki dobry rozwój Polski, potrzebna jest zgodna współpraca władz, zgodna współpraca parlamentu, rządu i prezydenta. Wtedy jest spokój i wtedy można spokojnie realizować najważniejsze zadania. To właśnie chcę państwu zapewnić, dlatego zdecydowałem się startować w tych wyborach prezydenckich - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Duda spędził w schronisku kilkanaście minut. W tym czasie zwiedził je oraz przekazał zapas karmy dla psów.

W trakcie wizyty rozmawiał m.in. ze starostą łowickim Marcinem Kosiorkiem. Prezydent pytał starostę o kwestię ASF i o to, czy stanowi ona problem w regionie. Poruszono też temat rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Prezydent Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą w ostatnią sobotę. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót DudaBusa, którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej kampanii będzie docierał na spotkania z wyborcami.

Prezydent Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą w ostatnią sobotę. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót DudaBusa, którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej kampanii będzie docierał na spotkania z wyborcami.

Będę ogromnie wdzięczny za każdą obecność, za każdą uściśniętą dłoń, za każdą uwagę, także za każdą krytykę, która jest ważna, bo pozwala naprawiać Rzeczpospolitą i robić to, co jest istotne dla ludzi - mówił w sobotę Andrzej Duda.

Prezydentowi na starcie kampanijnego objazdu po kraju towarzyszą m.in.: szefowa kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, rzecznik sztabu wyborczego Adam Bielan, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, a także młodzi wolontariusze jego sztabu i dziennikarze.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS i członek sztabu wyborczego prezydenta Krzysztof Sobolewski mówił PAP, że planowane jest, że do końca kampanii wyborczej prezydent odwiedzi ponad 100 miejscowości.

Prezydent Duda w sobotę podczas inaugurującej konwencji wyborczej podkreślał, że najważniejszym celem jego prezydentury jest podniesienie poziomu życia Polaków. Deklarował chęć spotkania się z jak największą liczbą mieszkańców Polski; apelował do swoich kontrkandydatów, aby prowadzić uczciwą kampanię wyborczą.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.