- Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej powinny wyglądać godnie, a to jest dramatyczne wydarzenie, jak Sejm ocenił wtedy, kiedy mieliśmy z tym do czynienia. Największa tragedia niepodległej Polski - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Olsztynie poseł PiS Antoni Macierewicz.

Reklama

- W tym godnym odniesieniu, w tym godnym uczczeniu, które obejmie z pewnością cały naród, bez względu na różnice polityczne, społeczne czy też nawet różnice związane z oceną przyczyn tej tragedii, najważniejsza jest prawda. Najważniejsze jest, by dominowała prawda o tym, dlaczego do tego doszło i jak się zachowywały poszczególne środowiska, grupy społeczne, a także opinia międzynarodowa. Prawda jest najlepszym uczczeniem tego dramatu - wskazał Macierewicz.

Jak przypomniał, w tym roku 10 kwietnia wypada podczas Wielkiego Tygodnia, w Wielki Piątek, i w związku z tym - jak dodał- najpewniej uroczystości będą przesunięte. Zapewnił, że 10 kwietnia podkomisja smoleńska przygotuje raport, choć - jak wskazał- niektóre jego elementy zapewne będą ogłoszone później.

Podkreślił, że obecnie Polacy są w kluczowym momencie, w którym zdecydują o przyszłości Polski.

- Jesteśmy w przełomowym momencie naszej historii, kluczowym momencie, który zdecyduje o przyszłości Polski. Zdecyduje o tym, czy będziemy kontynuowali te historyczne przemiany, jakie zostały dokonane w ciągu ubiegłych 5 lat, czy będziemy odbudowywali siłę Polski, siłę militarną, siłę społeczną, siłę gospodarczą - podkreślił Macierewicz.

Jak wskazał, od tego też zależy, "czy podniesiemy z powrotem te grupy społeczne, które były przez dziesięciolecia, począwszy od lat 40., spychane na margines najpierw przez formację komunistyczną, potem przez formację liberalną czy też, jak historycznie się to nazywa, postokrągłostołową".

Reklama

- To wszystko sprawiło, że nie byliśmy w stanie wykorzystać wielkiego potencjału polskości - ocenił.

Jak mówił, "potencjału, który w czasie drugiej wojny światowej sprawił i pokazał, jak bohaterskim jest nasz naród, jak zdolnym do najwyższych wyrzeczeń i poświęceń, walcząc nie tylko o swoją wolność i niepodległość, ale także poświęcając się na rzecz ratowania życia innych narodów, innych ludzi, jak żaden inny w Europie, jak żaden inny na świecie".

Podkreślił, że "ten wielki dorobek jest punktem odniesienia w przemianach, jakie realizuje Zjednoczona Prawica, jakie realizują kolejne rządy dobrej zmiany, jakie realizuje pan prezydent Andrzej Duda".

- Musimy to dokończyć. To jest nasze historyczne zadanie - dodał.