Nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Nowela trafiła do prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Termin ten mija w końcu tego tygodnia.

Reklama

Terlecki zapytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie, czy prezydent powinien podpisać tę nowelę powiedział: "Oczywiście, że powinien".

Dopytywany dlaczego ta nowela jest tak ważna, wicemarszałek Sejmu odparł, że w okresie poprzedzającym wybory potrzebna jest sprawnie działająca telewizja. I oczywiście dla wyborów, dla jakości ich przeprowadzenia, dla zorientowania wyborców w tym, co mają wybierać - telewizja jest niezbędna - stwierdził Terlecki.

Na pytanie, jakie będzie stanowisko PiS, jeśli okaże się, że prezydent jednak tę nowelę zawetuje polityk PiS odpowiedział: "wtedy zobaczymy".

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek kontynuował konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej i spotkał się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. W tej samej sprawie w minionym tygodniu prezydent odbył spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na potrzeby ochrony zdrowia, w tym m.in. na wsparcie leczenia onkologicznego.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.