To pierwsze tak silne sygnały niezadowolenia odnotowane po pół roku działania rządu Donalda Tuska. Jego gabinet spełnia oczekiwania zaledwie 48 proc. respondentów, połowa badanych jest niezadowolona z jego dokonań - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Reklama

Najmocniej Polacy wytykają rządowi zaniedbania w służbie zdrowia. Aż 67 procent respondentów uznało, że rząd nie realizuje zapowiadanych reform w tym sektorze. Odmiennego zdania było 28 proc. badanych.

"Nie liczę na poklask, jeśli chodzi o nasze decyzje dotyczące ochrony zdrowia. Wiem, że one nie będą przez wszystkich akceptowane, nie będą jakoś szczególnie popularne, ale nie zabraknie nam odwagi" - powiedział premier zapowiadając przekazanie szpitali samorządom, by zapewnić im "prawdziwego gospodarza".

Ponad połowa pytanych w sondażu uważa, że rząd nie realizuje reform finansów publicznych i podatkowej. Co drugi z badanych przez GfK Polonia odczuwa jednak, że pod rządami gabinetu Donalda Tuska sprawy w kraju przybierają właściwy obrót. 44 proc. ma inne zdanie w tej sprawie.

"Wszystkie sondaże dotyczące zaufania do polityków, partii politycznych, rządu przez pierwsze pół roku, włącznie z ostatnimi, dają mi wewnętrzną pewność, że idziemy dobrą drogą, co nie znaczy, że jesteśmy idealni" - zakończył Donald Tusk.