W piątek rano wznowiono posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, którego celem jest wybór pięciu kandydatów na I prezesa tego sądu. Spośród nich nowego I prezesa SN wskaże prezydent. Wolę kandydowania wyraziło 10 sędziów.

Reklama

Budka mówił, że "rozwiązania przyjęte przez obecną większość są niezgodne z polską konstytucja". Prezydent RP nie ma prawa wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, tylko ma prawo powołania takiej osoby spośród kandydatur wyłonionych przez Zgromadzenie Ogólne, a nie przez mniejszość sędziów – podkreślił lider PO.

Zdaniem Budki PiS chce upartyjnić Sąd Najwyższy "na modłę" Trybunału Konstytucyjnego. Jestem pełen podziwu dla wszystkich niezależnych sędziów, którzy wbrew próbie zawładnięcia przez polityków Sądem Najwyższym opierają się tym próbom. To, co dzieje się wokół SN, pokazuje, że niestety, ale PiS chce zawładnąć kolejną niezależną instytucją - ocenił.

Rozwiązania, które są przyjęte, łamią elementarne zasady odrębności władzy sądowniczej od pozostałych władz. Liczę na to, że sędziowie, którzy w zdecydowanej większości są niezależni i niezawiśli doprowadzą do wyłonienia kandydatów zgodnie z polską konstytucją – dodał Budka.

Jak zaznaczył "nie może być tak, jak proponuje PiS, by grupka sędziów, a nie Zgromadzenie Ogólne mogło wskazywać kandydata na I prezesa SN". Jeśli prezydent RP, powołałby taką osobę, która nie będzie miała poparcia większości sędziów, kolejny raz złamałby konstytucję. Złamał ją, powołując panią Julię Przyłębską na osobę kierującą TK. Dokładnie ten sam mechanizm łamania konstytucji proponowany jest w tej chwili. Wierzę w to, że to się nie stanie – powiedział przewodniczący PO. Mam nadzieję, że przyszły prezydent Rafał Trzaskowski będzie działał w przeciwieństwie do obecnego prezydenta zgodnie z konstytucją – mówił Budka.

W połowie lutego w życie weszła nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Wprowadziła ona m.in. zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko może zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.