Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Reklama

Pytany przez PAP o priorytety na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy, lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że rząd prawdopodobnie będzie chciał kontynuować dotychczasową politykę. Z jednej strony polityka prorodzinna, sprawy społeczne, które będziemy chcieli zachować – mówię tu o 300 plus i 500 plus, trzynasta emerytura, czyli bardziej sprawiedliwe dzielenie tego, co jest dorobkiem wszystkich Polaków – mówił Ziobro.

Po drugie, wzrost gospodarczy, który jest z tym związany - dodał, podkreślając, że Polska jest "liderem wzrostu gospodarczego". I to, mimo pandemii, chcemy utrzymać – zaznaczył.

Jako trzeci obszar Ziobro wskazał "reformę instytucji państwa". Na pierwszy plan wysuwa się dokończenie reformy sądownictwa, ale też innych organów państwa, żeby było bardziej profesjonalnie, szybciej. Tutaj potrzebny jest konsensus i - w tym niezwykle trudnym momencie, w którym jesteśmy - doprowadzenie tego, co zaczęliśmy, do końca – mówił. Jak dodał, chodzi m.in. o "spłaszczenie" struktury sądów.

O szczegółach będę mógł rzetelnie powiedzieć po tym, jak zostaną uzgodnione – te zmiany, które chcę zaproponować – zarówno na forum Zjednoczonej Prawicy, jak i z panem prezydentem – podkreślił minister.