Wycofanie projektu noweli ustawy "covidowej" dotyczącego kwestii odpowiedzialności za naruszanie obowiązków służbowych lub obowiązujących przepisów przy przedziwdziałniu Covid Terlecki zapowiedział po posiedzeniu klubu PiS w czwartek po południu.

Reklama

- W tej sytuacji go wycofamy, ponieważ widzicie państwo, jak wyglądają w tej chwili głosowania. Wrócimy do tego z pewnością - powiedział Terlecki.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli tzw. ustawy covidowej, zgodnie z którym naruszenie obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19 nie byłoby traktowane jako przestępstwo. Przedstawiciele Solidarnej Polski deklarowali, że zagłosują przeciw temu projektowi. Głosowanie nad projektem miało odbyć się w czwartkowym bloku głosowań.

"Dziękuję PiS za wycofanie ustawy o bezkarności z Sejmu. Równość wobec prawa to kluczowa wartość dla naszego obozu. Jako Zjednoczona Prawica mamy odważny plan reform państwa, wierzę, że z tak obranej drogi nie zejdziemy. Wiele nas łączy, możemy dużo zrobić dla Polski" - napisał Zbigniew Ziobro na Twitterze.

Reklama

Kaleta: W sprawie zmian w ustawie o ochronie zwierząt skłaniamy się do głosowania przeciw

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski, pytany w TVN24, jak zagłosują posłowie Solidarnej Polski w sprawie projektu PiS dotyczącego ochrony zwierząt, zaznaczył, że jego partia zgłosiła poprawki dotyczące m.in. praw organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

- Dostrzegliśmy w tym projekcie jednak duże ryzyka jeśli chodzi o odbiór tych regulacji i kierunek, w którym zmierzają, np. regulacja dotycząca wejść na teren nieruchomości organizacji prozwierzęcych, przy których służby państwowe miałby pełnić drugorzędną rolę - powiedział.

Dopytany, czy SP będzie za czy przeciw zmianom proponowanym przez PiS, oświadczył, że w razie jeśli poprawki SP nie zostaną przyjęte, politycy ugrupowania będą głosować przeciw, zaś jeśli część poprawek zostanie przyjęta - będą musieli się zastanowić. - Natomiast skłaniamy się do głosowania przeciw - oświadczył Kaleta.

Powiedział, że projekt autorstwa PiS nie był konsultowany z SP. - A jednak ta ustawa budzi wiele kontrowersji - stwierdził.

Kaleta ocenił też, że między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy toczyła się dotychczas "lojalna współpraca". - Nie ma podstaw ku temu, aby to dobro, które wspólnie skonstruowaliśmy, teraz dekonstruować - mówił.

Stwierdził, że w obozie ZP doszło do różnicy zdań. - Mamy nadzieję, że z tego kryzysu wyjdziemy (...). Szanujemy zdanie naszego głównego koalicjanta, ale również mamy swoje zdanie - podkreślił.

Pytany zaś o ewentualne przyspieszone wybory parlamentarne, Kaleta powiedział, że "trwają negocjacje, poczekajmy kilka dni".