Na Mateusza Morawieckiego zagłosowało 48 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński z 29 proc. poparciem. Trzecie miejsce zajął szef Porozumienia Jarosław Gowin, na którego głosowało 9 proc. badanych.

Reklama

W sondażu zleconym przez z "Super Express" kolejne miejsca zajęli: Beata Szydło z 5 proc. głosów, Mariusz Błaszczak z 4 proc. poparciem, Joachim Brudziński z 2 proc. głosów i Piotr Gliński, który również uzyskał 2 proc. poparcia. Na Zbigniewa Ziobrę zagłosowałoby jedynie 1 proc. ankietowanych.

9 proc. badanych wskazało kandydatów spoza listy.

Skąd tak duża przepaść między Morawieckim a Kaczyńskim?

Chodzi o wiarygodność w sensie sprawowania funkcji premiera. Jarosław Kaczyński ma za sobą jeden upadek, kiedy doprowadził do upadku rządu zbytnio wierząc w wygraną. Ale poza tym prezes PiS ma spory negatywny elektorat. Na tym tle Mateusz Morawiecki, którego Polacy chyba polubili, spełnia się w roli szefa rządu – powiedział dla "SE" prof. Kazimierz Kik, politolog.

Morawiecki jest wiarygodny, dobrze sobie radzi w funkcji premiera. Jego polityka ma trzy zalety. Po pierwsze gwarantuje sposób dogadywania się z politykami Unii Europejskiej i samą Brukselą. Po prostu dobrze się tam odnajduje. Po drugie owa wiarygodność, która wynika z efektywności i po trzecie Morawiecki potrafi przekonać społeczeństwo oraz ma poparcie samego Jarosława Kaczyńskiego – dodał ekspert.

*Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 21-22 września 2020 roku metodą CAWI na próbie 1076 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.