Pytana o to, czemu politycy Platformy Obywatelskiej (PO) i część mediów "stanęły bardzo mocno" za zatrzymanym przez prokuraturę Romanem Giertychem, posłanka PiS Joanna Lichocka powiedziała: to jest adwokat rodzinny Donalda Tuska; zaprzyjaźniony z ważnymi politykami PO.

Reklama

"Bronią go jak pani poseł Beaty Sawickiej, jak wcześniej posła (Sławomira - PAP) Nowaka" - dodała.

Lichocka oceniła, że posłowie PO postępują "jak zawsze". Będą bronić swoich bez względu na to, jak poważne, kryminalne zarzuty ciążą na tym swoim - wyjaśniła.

Co ciekawe, pan Ryszard Krauze - zatrzymany biznesmen (...) - już nie podlega takiej obronie. W tej samej sprawie został zatrzymany - podkreśliła posłanka PiS.

Reklama

Tak, że widać, iż Roman Giertych jest mocno umocowany w środowisku PO. I PO będzie robić z tego sprawę polityczną, zamiast uczciwie powiedzieć, że jest to sprawa zwykła, kryminalna - oceniła.

"Ja też cieszę się, że Roman Giertych dobrze się czuje, jak informują lekarze. Jego stan zdrowia jest dobry - tak, że mam nadzieję, iż będzie mógł usłyszeć dzisiaj zarzuty - powiedziała Lichocka.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 15 października Romana Giertycha przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie. Zatrzymano też m.in. biznesmena Ryszarda Krauze. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że obu zatrzymano w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu.

Żaryn powiedział, że materiał zgromadzony przez CBA w śledztwie wskazuje, że zatrzymani w czwartek mężczyźni brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Po trwających czynnościach zatrzymani trafią do prokuratury, gdzie powinni usłyszeć zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy - wyjaśnił.