Polityk PiS zaznaczył w programie WP "Tłit", że ma nadzieję, że działaniami, związanymi z walką z koronawirusem, uda się nadgonić stracone zaufanie.

Reklama

Karczewski unikał odpowiedzi na pytanie o wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej. - Jak mówiłem, to jest jeden sondaż. Jeżeli polityk mówi, że nie patrzy na sondaże, to mówi nieprawdę. Ja to analizowałem, natomiast zobaczymy, jakie będą trendy - podkreślił.

W stosunku do poprzedniego sondażu IBRiS dla WP z 4 października, PiS straciło 5,5 pkt, natomiast notowania PO wzrosły o 6 pkt.

Głosowanie na Polskę 2050 Szymona Hołowni zadeklarowało 9,4 proc. ankietowanych, na Konfederację 7,8 proc., a na Lewicę - 6,4 proc. Do Sejmu nie weszłaby Koalicja Polska, czyli sojusz PSL i Kukiz'15, na którą chciało głosować 2,5 proc. 9,6 proc. pytanych nie potrafiło zdecydować, na kogo zagłosowaliby w wyborach parlamentarnych.

Reklama

Głosować poszłoby 48,5 proc. uprawnionych. Zdecydowaną chęć udziału w wyborach wyraziło 34 proc. badanych, zaś 14,5 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". W głosowaniu nie wzięłoby udziału 47,8 proc. respondentów, z czego aż 31,6 proc. odmówiło udziału w wyborach w sposób zdecydowany. Badanych, którzy odpowiedzieli "nie wiem" było 3,7 proc.

Badanie przeprowadzono 16 października 2020 r. metą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.