O nadanie tytułu honorowego obywatela wnioskowało stowarzyszenie "Czas-Przestrzeń-Tożsamość", i to jeszcze przed wakacjami. Wówczas jednak PO zdecydowało się nie kierować tego wniosku pod obrady, by uniknąć "gorszącej opinię publiczną dyskusji". PiS wytknęło wówczas Wałęsie agenturalną przeszłość i to, że krytykuje ich partię.

Reklama

>>>Przeczytaj, co o Wałęsie mówią jego dawni współpracownicy

Tym razem jednak rajcy z PO zdecydowali się podjąć uchwałę nawet przy sprzeciwie PiS. Nic nie ryzykowali - mają w radzie miasta większość.

"Lech Wałęsa jest człowiekiem, któremu jak nigdy dotąd udało się połączyć Polaków i skupić wokół jednego działania - walki o wolną Polskę" - argumentował wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa byłemu prezydentowi przedstawiciel stowarzyszenia.

Honorowe obywatelstwo dla Wałęsy - według stowarzyszenia - ma służyć m.in. temu, by "zasypać urazy między szczecińską i gdańską <Solidarnością>, przypominać karty polskiej historii i pokazywać młodym ludziom postać do naśladowania".

Reklama

Klub Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z zapowiedzią, zagłosował przeciwko uchwale. Jego przewodniczący Leszek Duklanowski tłumaczył, że w obecnej sytuacji osoba Lecha Wałęsy budzi zbyt wielkie kontrowersje w społeczeństwie. Dodał też, że jest to osoba czynna politycznie.

Reklama

>>Zobacz, co o byłym prezydencie napisali historycy IPN

Od głosu wstrzymali się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy choć nie kwestionowali osoby kandydata do tytułu, sprzeciwiali się formule, w jakiej miała zostać przyjęta uchwała. Przewodniczący klubu radnych Sojuszu, Jędrzej Wijas, stwierdził, że kandydatura ta powinna zostać przyjęta "z pełnym zrozumieniem, w atmosferze szacunku i godności dla osoby laureata". Tymczasem - dodał Wijas - spór o nadanie honorowego tytułu przybrał formę sporu między PO a PiS, sporu o historię i bohaterów.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta, Bazylego Barana, uroczyste nadanie honorowego obywatelstwa Szczecina powinno nastąpić w 25. rocznicę przyznania Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, która przypada już w listopadzie.