Terlecki zaprzeczył, że w związku z wyrokiem TK w sprawie aborcji potrzebna jest nowelizacja ustawy. - Ale pewnie jakiś rodzaj rozporządzenia ministra czy uściślenia tej kwestii - dodał.

Reklama

Jednak, jak zauważył, nie ma pewności, czy wystarczyłoby rozporządzenie, czy należałoby jednak znowelizować ustawę.

Z pewnością trzeba je (zapisy prawne) zniuansować, ponieważ konstytucja wyraźnie mówi, że sytuacje, które zagrażają życiu kobiety są inaczej traktowane niż np. zespół Downa - podkreślił szef klubu PiS.

Zadeklarował, że sam popiera dopuszczenie usunięcia ciąży w przypadku wad letalnych, ale nie w przypadku zespołu Downa.

Terlecki pytany, czy w klubie PiS jest poparcie większości dla takiego rozwiązania, odparł: "zawsze tak uważaliśmy, więc myślę, że jest większość".

Szef klubu PiS ocenił również, że nieopublikowanie od razu wyroku przez TK jest "złym pomysłem". - Myślę, że ten wyrok trzeba opublikować - dodał.

Na uwagę, że wyrok TK wyłącza jedną z przesłanek możliwości przerwania ciąży, odparł, że po ewentualnej publikacji wyroku trzeba pilnie "podjąć odpowiednie rozstrzygnięcia".

Reklama

Pytanie, czy trzeba ustawę (nowelizować) czy wystarczy rozporządzenie ministra - dodał.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Wyrok TK nie został jeszcze opublikowany.

Czwartkowy wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wniosek grupy posłów po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.