W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa premier zapowiedział w środę kolejne restrykcje, które mają zacząć obowiązywać od najbliższej soboty. Zaapelował też o jedność i przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Chrońmy naszych seniorów, chrońmy wszystkich. Chrońmy nasze mamy, ojców, dziadków, ale także siebie nawzajem. Każdy musi postępować odpowiedzialnie. Nie możemy się w tych dniach, w tych najbliższych tygodniach, dać skłócić i podzielić - przekonywał szef rządu.

Reklama

Na jego słowa zareagował szef Platformy. Po apelu premiera (Morawieckiego) o niedzielenie Polaków nie pozostaje mu nic innego, jak zdymisjonowanie (Kaczyńskiego). Nikt nigdy nie podzielił Polski jak prezes PiS - napisał Budka na Twitterze.

W ramach obostrzeń rząd postanowił rozszerzyć naukę zdalną na klasy od 1-3 oraz przedłużyć do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych. Tymczasowo zamknięte zostaną placówki kulturalne takie jak kina, teatry, muzea czy galerie sztuki. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Nowe restrykcje będą dotyczyć też galerii handlowych - tam czynne mają być jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i punkty usługowe. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.