Szef rządu podkreślił w swoim wpisie na Facebooku w piątek, że Europa jest wielką, gdy jest Europą ojczyzn. "To jest Europa, którą tworzyli jej chrześcijańscy ojcowie założyciele" - zaznaczył.

Reklama

"Unia Europejska to równość państw wobec prawa, wartości przestrzegania traktatów - a nie tworzenie rozporządzeń, które obchodzą traktaty. Nie może być unią podwójnych standardów, unią równych i równiejszych" - oświadczył.

"Europa ojczyzn - tak! Europa równych i równiejszych - nie!" - napisał Morawiecki.

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Podczas czwartkowego szczytu UE unijni liderzy nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy - jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia - "bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska".