- Składamy zawiadomienie do prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tego, co dzieje się na ulicach Polski, w sprawie protestów, w sprawie wysyłania policji na ludzi, bicia pałką teleskopową kobiet - oświadczył Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że chodzi o przekroczenie przez Kaczyńskiego uprawnień.

Reklama

Bezpieczeństwo w Polsce pogorszyło się?

Zdaniem Tomczyka, mamy do czynienia "z systemowym niszczeniem protestów społecznych przy użyciu teleskopowej pałki". "To nie jest tak, że policjanci dokonują zawsze działań sami. Oni działają na rozkaz komendanta, komendanta stołecznego (policji), ale działają też na rozkaz polityków, którzy często nie wahają się wydawać rozkazów, chociaż nie jest to ich kompetencja" - podkreślił szef klubu KO.

W jego ocenie, od kiedy Kaczyński został wicepremierem ds. bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w Polce pogorszyło się.

Reklama

- Odpowiedzialność musi do Jarosława Kaczyńskiego w końcu trafić - mówił Tomczyk. Według niego obecne protesty są skutkiem działań podjętych wcześniej przez Kaczyńskiego. - Ten człowiek jest winny, ten człowiek zdradził Polaków, zdradził polski naród i doprowadza do sytuacji, z którą nigdy w Polsce nie powinniśmy mieć miejsca. W związku z tym ten wniosek musi być rozpatrzony - oświadczył polityk.

"Opozycja jest śmieszna"

- Opozycja jest śmieszna, jak zwykle i nie należy poważnie traktować tego, co mówi - tak szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił zapowiedź KO złożenia wniosku do prokuratury ws. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.