Na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła do 29 grudnia termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama

We wtorek politycy PSL oraz Konfederacji poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie, że wspólnym kandydatem obu formacji na stanowisko RPO jest prawnik i ekspert w dziedzinie prawa podatkowego prof. Robert Gwiazdowski.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że jest to próba wyjścia z impasu, Gwiazdowski to - jego zdaniem - kandydat racjonalnego centrum.

Sam Gwiazdowski podkreślił podczas konferencji, że jest otwarty na rozmowy z innymi klubami, a z pozostałymi kandydatami na RPO jest gotów usiąść do debaty.

Reklama

Następca Adama Bodnara

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

We wtorek mija termin zgłaszania kandydatów na nowego RPO. PiS zgłosił kandydaturę obecnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, Lewica ponownie zgłasza kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.(