Wójcik podkreślił, że projekt jest formą wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. - To jest ten projekt, dosyć długi, z bogatym uzasadnieniem, który jest głosem Solidarnej Polski w całej dyskusji, która w tej chwili przetacza się w mediach - dodał minister.

Reklama

Koordynatorzy w szpitalach

- Ta ustawa powinna powstać wiele lat temu, te osoby powinny być wspierane, powinny czuć, że państwo staje za nimi w momencie, kiedy przechodzą bardzo trudne chwile w swoim życiu - mówił wiceszef Solidarnej Polski.

Jak poinformował, w projekcie znalazły się zapisy o utworzeniu w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania przez lekarza matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum.

Reklama

Pomoc także psychologiczna

Ponadto - dodał Wójcik - w hospicjach będzie świadczona pomoc zarówno lekarska, jak i psychologiczna. Projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną; reguluje także kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie - podkreślił.

Według Wójcika, projekt zostanie przedstawiony koalicjantom z PiS i Porozumienia podczas posiedzenia Rady Koalicyjnej. - Mam nadzieję, że projekt tak szybko trafi pod obrady Sejmu najszybciej jak jest to możliwe - podkreślił wiceszef Solidarnej Polski.