Rzecznik rządu pytany w sobotę na konferencji prasowej o to, że wiceminister sprawiedliwości, kandydat Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa Marcin Warchoł pojawia się na spotkaniach wyborczych bez maseczki, ocenił, że zachowanie wiceszefa MS jest "zaskakujące".

Reklama

Apel do Warchoła

- Dla mnie to zachowanie pana ministra Warchoła jest zaskakujące. Szczerze mówiąc, mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie - oświadczył Müller.

- W tej chwili mamy bardzo trudną sytuację epidemiczną i zasłanianie się mówieniem o tym, że nie nosi maseczki, bo był w parku, czy przechodził przez park - uważam, że taka postawa, w takich okolicznościach po prostu nie przystoi - podkreślił.

- Apeluję do pana ministra, aby w sposób rzetelny wypełniał obowiązki, nawet z nadmiarem, w tych okolicznościach trudnych, epidemicznych. Nic się złego nie stanie, jak będzie nosił maseczkę w każdym możliwym miejscu publicznym - dodał rzecznik rządu.

Kampania w Rzeszowie

Warchoł prowadzi obecnie kampanię wyborczą w Rzeszowie po tym, jak zrezygnował wieloletni prezydent tego miasta Tadeusz Ferenc.

Rządzący Rzeszowem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, jak przeszedł COVID-19. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem premiera wybory w mieście odbędą się 9 maja.

Chęć kandydowania dotychczas zgłosili m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, kandydat Porozumienia Waldemar Kotula, proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek; popierają go m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz były poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.

OŚWIADCZENIE sztabu wyborczego

Reklama

Nie ma obowiązku noszenia maseczek m.in. na terenie parków, ale kandydat Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa Marcin Warchoł zobowiązuje się do noszenia maseczki również w miejscach publicznych, gdzie nie ma takiego obowiązku - oświadczył w sobotę sztab wyborczy Warchoła.

Podkreślono, że zgodnie z rozporządzeniem rządu z 19 marca 2021 roku na terenie parku i zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży, nie ma obowiązku noszenia maseczki.

"Niezależnie od powyższego kandydat zobowiązuje się nosić maseczkę również w miejscach publicznych, gdzie nie ma takiego obowiązku" - napisano.

Sztab wyborczy Warchoła wyraził jednocześnie oczekiwanie, że te same zasady będą obejmowały innych kandydatów na stanowisko prezydenta Rzeszowa "gdyż nie może być podwójnych standardów".

"Dotychczas pojawiali się oni bez maseczki, np. w sklepie, gdzie jest to bezwzględnie zakazane (pani wojewoda Ewa Leniart) czy na konferencji prasowej (Konrad Fijołek)" - czytamy w oświadczeniu.

"W związku z tym, że media jednostronnie poświęcają uwagę tylko jednemu kandydatowi, apelujemy o uczciwe i równe traktowanie wszystkich kandydatów" - napisano również.