Kogo pan teraz reprezentuje w Brukseli?
Reklama
Moich wyborców oraz grupę polityczną Socjaliści i Demokraci.
Czyli też elektorat SLD.
Oczywiście też, niemniej SLD został zlikwidowany i powstała Nowa Lewica, ale oni tu mają oddzielną delegację pod przewodnictwem Roberta Biedronia. W składzie są Bogusław Liberadzki, Marek Balt i Łukasz Kohut.
Do marca pan się z nimi identyfikował.
Reklama
Od dawna mówiłem, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest moją ostatnią partią i jeżeli zostanie przeprowadzona jej likwidacja, to będę bezpartyjny.
Ta likwidacja SLD brzmi jak likwidacja PZPR.
Pani tego nie pamięta, ale wtedy nie mówiło się o likwidacji, tylko o rozwiązaniu. Teraz przeprowadzono likwidację, i to w sposób urągający dla partii o bogatej historii. Chyłkiem, po cichu, przy okazji. I co najważniejsze, wbrew statutowi, bo przecież statut SLD przewiduje możliwość zakończenia działalności partii, ale trzeba zwołać kongres, przeprowadzić uchwałę i postąpić zgodnie z konstytucją partii. Jak codziennie broni się polskiej konstytucji, to trzeba być wiarygodnym i przestrzegać własnej. Tak się nie stało.
"Mam smaka na władzę" - to Włodzimierz Czarzasty, pana... Kiedyś pan mówił o przewodniczącym Czarzastym "przyjaciel".
A teraz "znajomy". Już pani kiedyś mówiłem, że nie ma przyjaźni w polityce, przyjaźnie są poza nią. Mam prawdziwego przyjaciela Augustyna Pawłowskiego, który nigdy nie był w polityce, bo w polityce są tylko interesy. Raz w realizacji tego interesu ktoś jest pomocny, a raz jest przeciwnikiem. Dlatego to wszystko jest takie ruchome, niepewne. Dzisiaj na szczęście jestem w zupełnie innej sytuacji. Ja już nic nie muszę, o nic nie muszę zabiegać.
Jest pan europosłem, zarabia pan potężne pieniądze.
Pensja to 7 tys. euro. Byłoby wstyd, gdybym narzekał.
Ile pan czasu tam spędza?
Przylatuję w poniedziałek i odlatuję w piątek. Mam piękne biuro w PE na 13. piętrze, ze wspaniałym widokiem na Brukselę. Warunki są nieporównywalne do tych w polskim Sejmie. To jest skandal, że poseł polskiego Sejmu nie ma swojego pokoju, gabinetu.
Będzie pan tu jeszcze dwa lata.
Prawie trzy.
I potem wraca pan do polskiej polityki?
To zależy od mojej kondycji, stanu zdrowia, od tego, co będzie u mnie w domu. Żadna opcja nie jest wykluczona. Ale może będzie tak, że usiądziemy z żoną, napijemy się winka i powiemy sobie: no, dobra, już tyle lat mnie nie było w domu, więc może najwyższy czas, żebym został. Mamy z żoną 52-letni staż, a jak doliczyć tzw. chodzenie, to 55-letni.
52 lata był pan w partiach.
Z przerwami.
Z jedną przerwą.
W samym SLD byłem 18 lat, a jeszcze jest PZPR, SDRP i Polska Lewica.
To musi pan być teraz w dziwnym stanie.
Teraz jestem wolny jak ptak.
Lecę, bo chcę – jak śpiewał zespół Wilki.
Jak orzeł, który zerwał kajdany.