W ubiegłym tygodniu szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że doszło do ataku hakerskiego na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W środę odbyły się tajne obrady Sejmu, gdzie przedstawiona została informacja rządu w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę.

Reklama

W rozmowie w TV Republika poseł Ast zwrócił uwagę, że działalność hakerska jest ściganym przestępstwem i korzystanie z informacji, które są wynikiem przestępstwa jest mocno wątpliwe. Jego zadaniem ataki na skrzynkę mailową polskich polityków mają na celu sianie dezinformacji, manipulacje i doprowadzenie do kryzysów i przesileń. "Temu służy również ten atak" - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości praw człowieka.

Wyraził przy tym oczekiwanie, że polskie służby jak najszybciej ustalą okoliczności przeprowadzonych ataków i wdrożone zostaną stosowne zabezpieczenia.

Według Asta opozycja w Polsce wykorzystuje każdą sytuację, aby atakować rząd. - Chodzi o to, żeby granice nie były przekraczane. Stąd apel, aby w takich sytuacjach zachowywać solidarność, propaństwową postawę. Są sytuacje takie, w których elity polityczne muszą stanąć murem - zaznaczył Ast.

Jak dodał w sytuacji ataku obcego państwa politycy powinni zachować solidarność.

Cyberataki

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała w opinii publicznej w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".