Zhakowanie skrzynki ministra Michała Dworczyka będzie kosztowało rząd polityczne poparcie?
Reklama
To atak, dokładnie zaplanowane działania dezinformacyjne. Metody manipulacji są znane, podobne do tych, które są stosowane np. wobec Ukrainy. Sytuacja jest trudna, ale nie zawsze wiąże się ze stratami, dlatego że społeczeństwo czasami w chwilach zagrożenia potrafi się jednoczyć.
Jaki jest cel tych działań?
One zaplanowane są na wywołanie określonych reakcji i kreowanie fałszywych opinii. Wyciąganie wniosków na podstawie manipulacji to błąd. Tak są dobierane, aby nadać pozorną wiarygodność tym materiałom. Z przykrością zauważam, że niektórzy politycy i dziennikarze budują narracje wprost wywiedzione z manipulacji, zgodne z intencjami atakujących. Prośba o zrozumienie i ostrożność.
Reklama
Ale dziennikarze mają obowiązek zbadać skalę wycieku i zastanawiać się nad jego konsekwencjami.
Jesteśmy przedmiotem działań dezinformacyjnych, więc jakiekolwiek rozważanie skali, a nawet konsekwencji, uwiarygodni stosowane manipulacje.
Koalicja jest na tyle stabilna, że Polski Ład przejdzie bez większych problemów?
Podpisał się pod nim każdy z koalicjantów. Większość propozycji jest atrakcyjna społecznie. Dlatego sądzę, że nie tylko koalicjanci zagłosują za większością z nich, ale powinna również część opozycji, dla której to będzie test. Są tam rozwiązania, które wcześniej pojawiały się w programach partii opozycyjnych.
Jakie?
O barierze zgromadzenia wkładu własnego przy zakupie mieszkania mówił PSL. Podobnie jak o emeryturach bez podatku. Lewica ma na sztandarach zmianę systemu podatkowego na bardziej sprawiedliwy. KO zaś przekonuje do wzrostu nakładów na służbę zdrowia w relacji do PKB.
Tylko jaki interes ma opozycja w budowaniu siły PiS i pracowaniu na trzecią kadencję?
Spór niemerytoryczny, emocjonalny, jest krytykowany. Polski Ład to diagnoza wielu problemów po pandemii. Głosowanie przeciw będzie wymagało ekwilibrystyki, bo będzie traktowane jako niezrozumienie potrzeb wyborców.
Krytycy mówią, że Polskim Ładem chcecie zaspokoić aspiracje swojego elektoratu kosztem tych, którzy i tak by na was nie zagłosowali.
To nieprawdziwa narracja.