"Cieszy głos rozsądku wzywający do zachowania partnerskiej równowagi w dialogu między Polską a instytucjami UE wyrażony wczoraj ze strony Premiera Saksonii Michaela Kretschmera" - napisał we wtorek wiceszef MSZ na Twitterze.

Reklama

Szynkowski vel Sęk ocenił wypowiedź premiera Saksonii Michaela Kretschmera, którą zacytował - za niemiecką agencją DPA - portal dw.com należący do niemieckiej stacji Deutsche Welle. Kretschmer, w rozmowie z agencją DPA opublikowaną w poniedziałek, podkreślił, że "znalezienie właściwej miary" w utrzymujących się sporach między UE a Polską i Węgrami o praworządność jest jak "balansowanie na linie". Przestrzegł jednocześnie przed próbami zwiększania nacisku na oba te kraje.

Kretschmer: Powinniśmy zaniechać prób wychowawczych

Oczywiście ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa prawa, potrzebują szerokiego poparcia. Słuszne jest także, że prowadzimy dialog o stanie praworządności w UE. Unia jest wspólnotą wartości oraz związkiem suwerennych państw i narodów. Na wiele pytań odpowiedź mogą znaleźć tylko obywatelki i obywatele poszczególnych krajów członkowskich – powiedział chadecki premier graniczącego z Polską niemieckiego kraju związkowego.

Reklama

Dodał, że "zaostrzenie języka oraz wzajemne zarzuty w rezultacie raczej umocnią konflikt". Musimy trzymać się jasnych reguł. Tam, gdzie prawo europejskie jest naruszane, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy zaniechać prób wychowawczych – ocenił Kretschmer.