O kwestię zmian w sądownictwie Ziobro pytany na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9. Minister podkreślił, że przekonuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do "zdecydowanej reformy" kończącej "strajk włoski" niektórych sędziów, którzy jego zdaniem "nie pracują, tylko zajmują się polityką".

Reklama

"Ostatnie szczegóły do omówienia"

- Jestem już po rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim. Co do szczegółów - ostatnie kwestie zostały jeszcze do omówienia i mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli te reformy przedstawić - poinformował.

Na pytanie, czy w takim razie otrzymał już zielone światło do przeprowadzenia tych zmian, Ziobro odparł: - Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dzień dzisiejszy bardzo bliscy ustalenia wszystkich szczegółów, które zarówno pan prezes Jarosław Kaczyński, jak i ja jako minister sprawiedliwości uznajemy za właściwe do przeprowadzenia.

- Oczywiście polityka bywa zmienną, ale jestem przekonany, że są bardzo mocne podstawy, żeby powiedzieć, że niebawem będziemy mogli te zmiany - jako już uzgodnione politycznie - co do szczegółów przedstawić - poinformował szef MS.

"Mam nadzieję, że TK zachowa się jak należy"

Komentując sprawę wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie nadrzędności konstytucji nad traktatami, Ziobro ocenił, że jego zdaniem Trybunał "orzeknie to, co jest oczywiste z punktu widzenia konstytucji". - Mam nadzieję, że Trybunał zachowa się jak należy i w sposób rzetelny, uczciwy, opisze realny stan prawny, jaki ma miejsce, czyli powie o nadrzędności konstytucji nad traktatami - stwierdził.

Odnosząc się do apelu KE o wycofanie wniosku premiera z TK, Ziobro ocenił, że jego forma jest "skandaliczna". - To jest naprawdę traktowanie kolonialne Polski (...) Nawet wracając do czasów minionych Związku Sowieckiego, kiedy byliśmy pod butem sowieckim, to komisarze sowieccy nie pozwalali na taką publiczną ostentację, ale załatwiali to inaczej - ocenił.