Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, w ostatnim czasie zmniejszył się dystans dzielący Zjednoczoną Prawicę od Koalicji Obywatelskiej. Notowania pozostałych ugrupowań pozostają stabilne.

Reklama

5 ugrupowań w Sejmie

Do Sejmu weszłoby pięć ugrupowań. Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 39 proc. badanych - co oznacza spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem (z 17 listopada).

Koalicja Obywatelska cieszy się obecnie poparciem 25 proc. badanych - to z kolei wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chce głosować 13 proc. To ugrupowanie nie odnotowało żadnych zmian.

Reklama

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Konfederacja, którą w badaniu wskazało 10 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. proc.) oraz Lewica, która cieszy się poparciem 8 proc. badanych (wzrost o 1 punkt).

Na Kukiz‘15 zagłosowałoby 1 proc. badanych (spadek o 1 punkt). Natomiast notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Porozumienie Jarosława Gowina pozostają bez zmian - poparcie na poziomie 1 proc.

2 proc. badanych wybrałoby "nne ugrupowanie" (wzrost o 1 punkt proc.).

Frekwencja wyborcza

Badanie wykazało również, że deklarowana frekwencja wynosi 60 proc. (spadek o 2 punkty). Na pytanie, czy wzięłaby Pani/Pan udział w wyborach, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, 45 proc. badanych odpowiedziało - zdecydowanie tak, a 15 proc. - raczej tak. Do urn nie poszłoby z kolei 38 proc. badanych (18 proc. - zdecydowanie nie, a 20 proc. raczej nie). 2 proc. jest niezdecydowanych.

Badanie Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl zostało zrealizowane w dniach od 19 do 22 listopada na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1079 Polaków, metodą CAWI (wywiad wspomagany komputerowo) na panelu internetowym.