O włamaniu Krzysztof Brejza mówił już w październiku. Wówczas "był przekonany", że wykradziono jego SMS-y przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania Pegasus.

Reklama

- 23 września tego roku wysłaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa włamania się na mój telefon oraz nielegalnego pozyskania i rozpowszechniania moich SMS-ów w sfałszowanej zresztą formie. Zawiadomienie złożyliśmy do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy - mówił polityk w rozmowie z gazetą.pl.

W rozmowie z TVN24 Brejza poinformował o wynikach analizy Citizen Lab.

Reklama

W analizie, dokonanej przez Agencję AP zauważono, że "wiadomości tekstowe skradzione z telefonu Brejzy, a następnie spreparowane w kampanii oszczerstw, były emitowane przez kontrolowaną przez rząd telewizję" w trakcie kampanii wyborczej.

Pozostałe dwa włamania - do telefonów Romana Giertycha i prok. Ewy Wrzosek - zostały zidentyfikowane przez Citizen Lab na początku tego tygodnia.

Polski rząd - zaznacza AP - odmówił potwierdzenia lub zaprzeczenia, czy zlecił hakowanie oraz czy jest klientem NSO Group (producenta oprogramowania Pegasus). Rzecznik służb bezpieczeństwa państwa Stanisław Żaryn przekonywał w czwartek, że rząd nie prowadzi nielegalnych podsłuchów i uzyskuje nakazy sądowe w "uzasadnionych przypadkach". Powiedział, że wszelkie sugestie, które polski rząd śledzi dla celów politycznych, są fałszywe.

Reklama

Żaryn ws. senatora Brejzy: Fałszywe są sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują kontrolę operacyjną do gry politycznej

Sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - powiedział w czwartek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Associated Press podała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza miał być inwigilowany za pomocą programu Pegasus.

Rzecznik podkreślał, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej".

W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".

Grodzki: Jako marszałek Senatu będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i służb

"Ujawnione przez agencję Associated Press ataki Pegasusa wobec Senatora RP Krzysztofa Brejzy są skandaliczne i niedopuszczalne" - napisał Tomasz Grodzki na Twitterze. "Jako Marszałek Senatu będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i kierownictwa służb. Nie zostawię senatora Brejzy samego w starciu z tą autorytarną i podłą władzą" - dodał.

Komentarz Tuska

"PiS obiecał, że będzie słuchał ludzi. Więc słucha" - napisał na TT Donald Tusk.