Źródła PAP zbliżone do Kancelarii Prezydenta potwierdziły, że prezydent spotka się z premierem Wielkiej Brytanii. Tematami rozmowy mają być: sytuacja wokół Ukrainy, kwestie bezpieczeństwa, jak również stosunki polsko-brytyjskie.

Reklama

O wizytę w Polsce premiera Wielkiej Brytanii pytany był w środę na briefingu prasowym rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Z tego, co się orientuję, pan premier będzie, spotka się prawdopodobnie z brytyjskimi żołnierzami, być może poza Warszawą i na pewno z panem premierem (Morawieckim) - powiedział Jasina. Zaznaczył wówczas, że pozostałe punkty wizyty nie są potwierdzone, a odpowiednim adresatem pytań o wizytę jest rzecznik rządu.

Błaszczak w Londynie

W poniedziałek po spotkaniu w Londynie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział wysłanie do Polski dodatkowych 350 żołnierzy. Jak sprecyzowało ministerstwo obrony w Londynie, żołnierze mają wspierać stronę polską w zakresie wspólnych ćwiczeń, planowania awaryjnego i budowania potencjału w obliczu gromadzenia się sił rosyjskich na granicy z Ukrainą.

17 stycznia Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji.