W poniedziałek rano w KPRM ma się rozpocząć spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderami ugrupowań parlamentarnych na temat sytuacji w Ukrainie. Oczywiście przyjąłem to zaproszenie - zadeklarował Tusk podczas konferencji przed rozmowami.

Reklama

Uważam, że to jest niezły znak, jeśli chodzi o gotowość w tych kluczowych dla Polski sprawach, czyli bezpieczeństwo naszych granic, wojna na Ukrainie oczywiście, problem uchodźców i coraz bardziej dramatyczna sytuacja polskich rodzin w związku i z inflacją, drożyzną, wojną i tymi ciężarami, jakie Polacy wzięli na siebie w związku z tą falą - dodał.

Tusk o wschodniej flance NATO

Lider PO przyznał, że będzie mówił, że w związku ze szczytem NATO i UE Polska powinna domagać się wyraźnie wzmocnionej obecności NATO-wskiej na flance wschodniej, a więc de facto na granicy Unii Europejskiej z naszymi wschodnimi sąsiadami. To oznacza takie minimum 30 tysięcy dodatkowych NATO-wskich żołnierzy tylko w Polsce - podkreślił.

Reklama

Wskazał, że to powinno być tematem rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

W Brukseli należy zwrócić się do UE o wdrożenie mechanizmu solidarności, który wdroży dobrowolną relokację uchodźców z Ukrainy. Bardzo bym chciał, aby premier jednoznacznie zadeklarował gotowość skorzystania z tego mechanizmu – ocenił Tusk.

Reklama

Podobno pan Zbigniew Ziobro - szkodnik i przeciwnik UE - ciągle jest bardzo silnym człowiekiem w rządzie. To pokazuje, po jak cienkiej linie porusza się ta władza - powiedział Donald Tusk.

Tusk o prezydenckim projekcie ustawy o SN

Projekt prezydencki ws. sądów sam w sobie jest zły i nie naprawia szkód, jakie wyrządziła ta władza, także pan prezydent. Ale jest sygnałem, który może otworzyć rozmowę na temat odblokowania unijnych pieniędzy odpowiedział.

Tusk skomentował pomysł premiera dot. konfiskaty rosyjskich majątków w Polsce. Zastanawiam się, dlaczego to tak długo trwa. Wskazywaliśmy wielokrotnie miejsca, gdzie te decyzje mogą zapaść. Bardzo martwi mnie to, że zamiast jednoznacznej i szybkiej decyzji w ważnych kwestiach, sprzedaje się istotne elementy rafinerii w bardzo niepewne dzisiaj ręce – stwierdził.

Przewodniczący PO został zapytany przez dziennikarzy o pomysł Kaczyńskiego dotyczący wysłania sił NATO do Ukrainy. Polska będzie na pewno bardzo lojalnym, ambitnym pozostałych partnerów w NATO, jeśli zapadną decyzje o bardziej aktywnym wsparciu Ukrainy. Musimy budować dziś wiarygodność Polski jako stabilnego partnera, bez ulegania pokusie partyjnych zysków uznał Tusk.

Musimy skłonić naszych partnerów do większej obecności naszych partnerów NATO w Polsce. Jeśli nie dziś, to kiedy? – dodał.