Ast był pytany w piątek w Polskim Radiu 24 o to, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu temat reformy wymiaru "zostanie wreszcie zamknięty".

Reklama

Tak, jestem przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, który będzie miał miejsce pod koniec maja, przedstawimy komisyjne sprawozdanie, odbędzie się drugie czytanie i później już w trzecim przegłosowanie ustawy - odpowiedział poseł PiS.

Podkreślił, że w przyszłym tygodniu planuje posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka. I już tak na spokojnie do końca cały projekt zostanie przeprocedowany - powiedział.

Ast zwrócił uwagę, że "toczą się bardzo intensywne rozmowy pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami przede wszystkim ministerstwa sprawiedliwości i Solidarnej Polski, po to, aby uzgodnić stanowiska i doprowadzić ostatecznie do uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną".

Komisja sprawiedliwości od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Komisja omawia poszczególne punkty prezydenckiego projektu, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Na razie komisja jest przy 20. punkcie spośród blisko 80 zmian przepisów, które zawiera ten projekt.

Reklama

Kara dla Polski

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, aby w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę PAP, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała Nuyts.