Nie czujemy się bezpiecznie, kiedy wychodzimy wieczorem, wokeizm panuje na uniwersytecie, a Zemmour o nas walczy”- uważa 23-letnia kandydatka Rekonkwisty z departamentu Loara Atlantycka Cecile Scheffen.

Wokeizm

Wokeizm to nowa filozofia czy ruch podkreślający nierówności społeczne, ekonomiczne i rasowe w społeczeństwach Zachodu. Jego zwolennicy domagają się "unieważniania" tradycyjnych instytucji społecznych, które - ich zdaniem - przez dekady dyskryminowały i pozbawiały prawa głosu m.in. mniejszości. Kojarzony jest z ruchami lewicowymi.

Mamy starszych ludzi wśród stronników, ale wielu wycofało się w obliczu ograniczeń; oprócz tego są dokumenty do wypełnienia dla prefektury, całkowita autonomia finansowa kandydatów, nawet jeśli powiedziano im, że im pomożemy (…). Niektórzy są zniechęceni, młodzi natomiast mają "kły” – tłumaczy stacji BFMTV osoba związana z Rekonkwistą.

Reklama

Wybory parlamentarne we Francji

Ugrupowanie Zemmoura, byłego kandydat w wyborach prezydenckich, w ostatnim sondażu dla dziennika "Le Monde” uzyskało 6 proc. poparcia.

Wybory parlamentarne we Francji odbędą się w dwóch turach - 12 i 19 czerwca.

Z Paryża Katarzyna Stańko