- Rzekomo ogromny konflikt na kanwie ustawy o reformie sądownictwa w dużej mierze jest kwestią wyobrażoną - podkreśla polityk partii rządzącej. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy część "ziobrystów" przejdzie z Solidarnej Polski do Prawa i Sprawiedliwości, Fogiel zapewnia: - Kierownictwo PiS nie chce grać na rozbicie żadnej partii, która tworzy Zjednoczoną Prawicę. Cząstka "zjednoczona" jest tu niezwykle istotna - mówi wicerzecznik PiS.

Reklama

Morawiecki kandydatem na prezydenta? "PiS nikogo nie szuka"

Pytany o sondaż IBRiS dla Radia ZET, z którego wynika, że wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy, Mateusz Morawiecki jest zdecydowanym faworytem w rankingu kandydatów na prezydenta i zagłosowałoby na niego 53 proc. osób, Radosław Fogiel odpowiada: - Jest premierem, sprawdza się bardzo dobrze na tym stanowisku i myślę, że też nie planuje żadnych zmian.

Czy partia rządząca szuka już kandydata? Gość Radia ZET zapewnia, że "PiS nikogo nie szuka". - Wszystkie tego typu dywagacje to infotainment. Dziś możemy mówić o setkach osób, które potencjalnie mogłyby być kandydatami - komentuje. Zdaniem polityka partii rządzącej, dziś jest to "pisanie palcem po wodzie, wróżenie z fusów". Pytany o to, czy jeśli PiS wygra przyszłe wybory parlamentarne, to Mateusz Morawiecki znów będzie premierem, Radosław Fogiel odpowiada: - Na razie nic nie wskazuje na zmiany.

Reklama

"Można spać spokojnie"

- Takie pomysły nikomu po głowie nie chodzą. Można spać spokojnie - tak Gość Radia ZET odpowiedział na pytanie o to, czy rządzący chcą wprowadzić w Polsce stan zagrożenia w związku z wojną tak, jak zrobił to Viktor Orban na Węgrzech. Pytany o relacje PiS z prezydentem Węgier Fogiel odparł, że "wojna na Ukrainie przewartościowuje pewne rzeczy".

Reklama

- Zachowanie i polityka Węgier nie jest czymś, co Polska by popierała - zaznaczył wicerzecznik. Zwrócił się do prowadzącej: - Wpycha nam pani dziecko w brzuch w postaci Orbana, a dlaczego nie mamy porozmawiać o Berlusconim, który wzywał Unię Europejską, by zmusiła Ukrainę do przyjęcia rosyjskich warunków, a którego Tusk przed chwilą wynosił pod niebiosa?

"Niech PO zaktualizuje sobie mapy w nawigacjach"

Radosław Fogiel był też pytany o planowany objazd polityków PiS po Polsce. - Jarosław Kaczyński chce odwiedzić każdy z nowo powołanych okręgów wyborczych - mówił, dodając, że w Polskę ruszy "większa grupa posłów", nie będzie to tylko prezes partii. - Chcemy, żeby w każdym powiecie takie spotkanie się odbyło, co najmniej jedno (spotkanie) - mówił wicerzecznik PiS w internetowej części programu "Gość Radia ZET". Dopytywany o termin - i czy taki objazd możliwy jest w czasie wakacji - Fogiel odrzekł: - Nie zależy nam na tym, żeby Polakom wypoczywającym w sierpniu ładować się za parawan.

Fogiel pytany był także o zapowiadany przez PO plan objazdu po Polsce. - Rada płynąca z dobrego serca: niech zaktualizują sobie mapy w nawigacjach, bo w przeciwieństwie do PiS, dla nich podróż w Polskę to będzie pewna nowość - skomentował. - Nie chcielibyśmy oglądać obrazków, jak czasami na YouTube, że ktoś zaufał nieaktualnej nawigacji i wylądował w rzeczce - dodał.

Połączenie wyborów? "Temat otwarty"

Pytany o połączenie wyborów parlamentarnych z samorządowymi, wicerzecznik PiS odpowiedział, że „temat jest otwarty, nad którym należy się zastanowić”. - Ponieważ kadencje samorządów zostały przedłużone do 5 lat, wybory były w 2018 roku, więc wybory samorządowe wypadają jesienią 2023. Parlamentarne również jesienią 2023. Pytanie, w jaki sposób to rozwiązać – zastanawiał się Radosław Fogiel. Jego zdaniem "na pewno nikt (z rządzących) nie będzie robił żadnych kombinacji wyborczych mając na myśli to, że ktoś wypadnie lepiej, a ktoś wypadnie gorzej. - Nam może zaszkodzić to, jeśli nie przyłożymy pełną siłą i z pełną stanowczością do kampanii wyborczej i zamierzamy to zrobić - zapowiedział gość Beaty Lubeckiej.

Fogiel odpowiedział również na pytanie o nowy program Prawa i Sprawiecliwości. - Prace się dopiero zaczynają. Zdajemy sobie sprawę, że wiele rzeczy się zmieniło i w wyniku pandemii, i wojny na Ukrainie, i cała zmiany architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy, i kwestie bezpieczeństwa energetycznego - skomentował wicerzecznik PiS.