"Te dokumenty nie są dla mnie zaskoczeniem. Polsce groziła inwazja sowiecka w roku 1980. Udało jej się zapobiec m.in. dlatego, że Kukliński informował o tym, co może nastąpić, co umożliwiało Stanom Zjednoczonym podejmowanie silnych, dyplomatycznych interwencji wobec Związku Radzieckiego" - powiedział Sikorski

Reklama

Na nasze pytania o rok 1981, wprowadzenie stanu wojennego, który miał ocalić Polskę przed "bratnim" najazdem Armii Czerwonej? "Alibi generała Jaruzelskiego jest coraz słabsze" - odpowiedział Sikorski.

CIA odtajniła ponad tysiąc stron dokumentów z raportami o przygotowaniach do stanu wojennego w Polsce, przekazywanymi do USA przez płk. Ryszarda Kuklińskiego - oficera Ludowego Wojska Polskiego, który współpracował z wywiadem amerykańskim.

Są tam zarówno znane informacje o sytuacji w Polsce w latach 1980-81, jak i nowe szczegóły. Kukliński relacjonował m.in. o długich wahaniach i rozterkach gen. Wojciecha Jaruzelskiego w sprawie wprowadzenia stanu wojennego i o naciskach ZSRR, by stłumić "Solidarność".