O ile odpowiedź na pytanie o gospodarkę w sytuacji, gdy kryzys zaczyna być odczuwalny w Polsce i mówi się o nim bardzo dużo, nie dziwi, tak ocena polskiej polityki może zaskakiwać. Sondaże pokazują, że poparcie dla Platformy Obywatelskiej zbliża się do 50 procent. A przecież większość elektoratu PO twierdzi, że jednym z najważniejszych osiągnięć partii rządzącej jest zmiana politycznego klimatu.

Reklama

>>>Platforma z 48-procentowym poparciem. Lewica też w górę

Tymczasem tylko 27 procent ankietowanych przez firmę GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" sądzi, że 2008 rok był lepszy w polityce od poprzedniego. Aż 44 procent jest zdania przeciwnego: to był gorszy rok. 27 procent nie widzi między nimi różnicy.

Polacy surowo oceniają zachowanie polityków. 68 proc. twierdzi, że rząd nie spełnił ich oczekiwań, w tym aż 29 procent podkreśla, iż zdecydowanie nie spełnił. 30 procent jest zdania przeciwnego.

Ponad połowa respondentów - 55 procent - uznała, że konflikty na szczytach władzy były w tym roku bardziej uciążliwe niż w 2007 roku. Za najbardziej bulwersujące zdarzenie, szeroko komentowane przez media, ankietowani uznali spory między prezydentem a premierem (32 proc.).

>>>Jaka jest największa porażka prezydenta?

Także gospodarkę Polacy oceniają źle. Tylko 29 proc. z nas jest zdania, że pod względem gospodarczym mijający rok był lepszy od 2007 roku. Za taki sam uznaje go 30 proc. osób. 3 proc. nie miało zdania w tej sprawie. Najwięcej - 38 procent - sądzi, że ten rok jest gorszy od poprzedniego.

Sondaż został zrealizowany na zlecenie "Rzeczpospolitej" 17 grudnia na próbie 500 osób.